Jak správně čepovat pivo
- Je nutné použít jak zcela čisté sklenice, tak pochopitelně dokonale sanitované celé výčepní zařízení včetně potrubí (propláchnutí trubek každý den pitnou vodou a alespoň 2x měsíčně využití služeb sanitačních firem). Problémem bývá také špinavá voda na mytí sklenic. Čistit by se měly i narážecí hlavy a výčepní kohouty.
- Sklenice by měla být ochlazená na teplotu piva, rozhodně ne méně a propláchnuta studenou vodou těsně před točením.
- Pivo by mělo být natočeno buď najednou (pivo i s mokrou pěnou — hladinka) nebo maximálně nadvakrát (nejdříve vysoká pěna a pak pod ni doplňující pivo — s čepicí) aby se zabránilo oxidaci.
- Samozřejmostí je čepování po skle v úhlu 45 stupňů s co nejmenší vzdáleností k povrchu sklenice a ode dna sklenice.
- Pěna by měla být hustá, krémová a stabilní a pivo by při konzumaci mělo ve sklenici kroužkovat.
Způsoby čepování piva
Hladinka
Hladinka je nejčastější způsob čepování piva. Jeho základem je čepování na jeden zátah tak, aby se na konci vytvořila mokrá krémovitá pěna, která nebude přesahovat okraj sklenice. Kliknutím na obrázek otevřete video.
Mlíko
Jako mlíko označujeme půlitr husté, krémové pěny. Jde o způsob čepování piva, který je oblíbený hlavně u žen. Mlíko je totiž oproti hladince nebo šnytu nasládlejší. Kliknutím na obrázek otevřete video.
Šnyt
Šnyt je menší míra piva s větším podílem krémovité pěny. Právě silná vrstva pěny dodává pivu jemnější říz a uchovává jej delší dobu čerstvé. Proto je šnyt vhodný jako koštovací pivo pro výčepní nebo také ideální volbou pro ty, kteří už nemají chuť nebo čas na velké pivo. Kliknutím na obrázek otevřete video.
Zdroj: www.pilsner-urquell.cz a www.pivnirecenze.cz
Důležité informace
- Co obsahuje náš kufřík s chladícím zařízením?
- Jak vše zapojit dohromady?
- Jak vybrat správnou narážecí hlavu?
- První zapnutí chladícího zařízení
- Proč pivo pění?
- Jak správně natočit pivo?
- Jak připravit chladící zařízení na vrácení?
- Co dělat v případě, že nastane nějaký problém?
- Byli jste spokojeni? Ohodnoťte nás prosím